Dünyanın en büyük bakır üreticisi olan Şili’de ve 2010 yılı başında meydana gelen deprem sebebiyle bakır fiyatları rekor seviyelere çıkmıştı. 2011 yılının emtia yılı olacağına dair tahminleri hepimiz hatırlıyoruz. Özellikle altın ve bakır fiyatlarında rekorlar meydana gelmesini bekleyen ekonomistlerin tahminlerinin bir ölçüde tutarlı olduğu söylenebilir.

Özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da meydana gelen siyasi gerginlikler ve Libya Savaşı yatırımcıların bir anda altına sığınmalarına sebep olmuş ve altın fiyatlarının tekrar yükselmesini sağladı. Altın fiyatlarının yükselmesi bakır fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer aldığı için bakır fiyatlarında meydana gelen artışın sebeplerinden birisinin de altın fiyatlarında meydana gelen artış olduğunu söylenebilir.

Ancak 1 Nisan’da Çin’de açıklanan İmalat Sektörü verileri doğrultusunda Çin’deki ekonomik büyümenin devam ettiği verisi bakır fiyatlarında yine artış meydana gelmesine sebep oldu. Altın’daki fiyat artışından ve ihtiyacın artmasından kaynaklanan bakır talebindeki artış , arz problemleri ile desteklenince bakır fiyatlarında meydana gelen artış kaçınılmaz oldu.

Sonuç olarak 2011 emtia ticaretinin zirve yaptığı önemli bir yatırım yılı olarak yatırım tarihinde yerini almaya hazırlanırken, 2007 ‘de ABD’de patlak veren Finansal Küresel Krizin etkileri sebebiyle Altının 3 sene üst üste rekor kırması sonucu altın almaya gücü yetmeyen yatırımcı ve vatandaşın altının ikamesi olmaya en yakın gümüş ve bakıra yönelmesi bakır fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmasını sağlamış, gümüşe ise son 30 yılın rekorunu kırdırmıştı.

2007 yılından bu yana siyasal ve ekonomik olaylar sebebiyle genelde yükselen bakır fiyatlarından faydalanarak , oluşan fiyat farklılıklarını kazanca çevirmek için, belirsizlik dönemlerinin tartışmasız en güvenli finansal piyasası Forex ‘de trading yapmak , en karlı bakır işlemleri ile sonuçlanacaktır.

Ücretsiz bir deneme hesabı açıp, bakır ticareti hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayın >>